Пословни програми - Аванс
Аванс и Закон о ПДВ
Фактурисање и обрачун ПДВ-а - модул Аванс > Принципи > Аванс и Закон о ПДВ

Аванс и Закон о ПДВ

Сва решења у програму су заснована на одредбама Закона о ПДВ и осталим важећим прописима о ПДВ. Такође су узета у обзир тумачења Привредног саветника и Пореске управе. Све законске промене и детаљнија тумачења биће ажурно праћена бесплатним изменама и допунама програма.

Програм подржава најчешће случајеве примене Закона, али и велики број предвиђених специфичности, као што су: набавке од пољопривредника, увоз добара и услуга, вођење евиденције о крајњој потрошњи, рефакције страним држављанима, обрачун ПДВ са сразмернимм одбитком, туристичке агенције и слично.

Обухваћени су најзначајнији поступци у вођењу пословања, који су повезани са Законом о ПДВ и осталим важећим прописима о ПДВ. Сви ПДВ обвезници треба да обрате пажњу на посебне сегменте пословања, као што су:

  • Обавезно вођење евиденције улазних рачуна. Ово је по закону обавезна евиденција, а такође представља законски основ за одбитак претходног пореза.
  • Вођење евиденције о томе да ли су добављачи ПДВ обвезници. Ако добављачи у рачуну обрачунају ПДВ, а нису ПДВ обвезници, немате права на одбитак тог обрачунатог пореза.
  • Садржина (а не форма) рачуна који издају ПДВ обвезници је строго прописана Законом (члан 42). Изузеци су описани у посебном Правилнику. Ако рачун који добијете од добављача нема све обавезне податке, немате право на одбитак претходног пореза. Такође, рачуни које ви издајете, морају да обухвате све обавезне податке.
  • Када примите исправну фактуру од ПДВ обвезника, ако су испуњени сви услови из Закона (промет не подлеже члану 29, набавка се не односи на промет из члана 25 и сл.), имате право на одбитак ПДВ-а исказаног у примљеном рачуну. Овај ПДВ је претходни порез са правом на одбитак. Осим за увоз, право на одбитак претходног пореза важи без обзира да ли је рачун плаћен.  
  • Вођење евиденције о ПИБ-у купаца, ако рачуне издајете ПДВ обвезницима.
  • За сваки примљени аванс, пре испоруке, обавезни сте да издате такозвани Рачун за аванс. У овом рачуну треба да искажете обрачунати ПДВ, који представља део авансне уплате по прерачунатој стопи. Тај износ ПДВ-а је за вас пореска обавеза, а за вашег купца, ПДВ обвезника, претходни порез који се може одбити у обрачунском периоду у коме је извршена уплата, ако су испуњени услови наведени у важећим прописима.
  • У коначном рачуну, који издајете уз испоруку, наводите све податке који су обавезни за сваки други рачун. Такође, исказујете укупан износ накнаде за испоруку, висину дотадашњих авансних уплата и разлику за плаћање до пуне накнаде, тј. износ за уплату. У свим овим износима треба да буде јасно исказан ПДВ. У коначном рачуну износ за уплату може да буде нула динара ако је приликом авансног плаћања плаћен цео износ задужења. Ако су испуњени сви услови по Закону, ПДВ који је исказан у делу за уплату је пореска обавеза за издаваоца, а пореско потраживање за примаоца коначног рачуна.
  • Иако Законом није прописано, Пореска управа препоручује и додатне податке у авансним и коначним рачунима: опис уговорене испоруке, приближан рок до кога ће испорука бити обављена, датуме претходних авансних плаћања и сл.
  • О промету који је ослобођен од ПДВ води рачуна предузеће које врши такав промет. Ово су специјалне врсте промета, као што су на пример: извоз (члан 24), банкарски послови, здравствене услуге, услуге образовања, културе, науке, игре на срећу... (члан 25). Ако је промет ослобођен од ПДВ, приликом издавања рачуна обавезно је да у напомени буде наведена законска одредба по којој је промет ослобођен од ПДВ. У том случају потребно је добро познавање Закона.

Програм подржава наведене поступке прописане Законом уз различите видове помоћи кориснику. Фактуре издате у програму се проверавају и корисник се обавештава о одступањима од Закона. Уз поља о напоменама у фактури постоје филтери за избор законских одредби које можете уписати у напомену.