Мали пословни програми - Обрачун камате
Карактеристике обрачуна затезне камате
Камата - модул за обрачун камате > Карактеристике обрачуна затезне камате

Карактеристике обрачуна затезне камате

Камата је накнада за коришћење новца добијеног од повериоца на одређено време. Повериоцу је то компензација  за стицање од сопствене потрошње и ризике које преузима када поверава свој новац другима. Износ камате је суштина три варијабле :

·  Позајмљеног износа (капитала)

·  Каматне стопе

·  Временског периода на који је капитал позајмљен

За издаваоца кредита камата је принос на дату главницу, а за дужника трошак

Суштину програма чини обрачун затезне камате изабраном методом. У оквиру програма постоји више метода обрачуна затезних камата и то:

 ·        Дужничко-поверилачки односи - према члану 277. Закона о облигационим односима, дужник који задоцни са испуњењем новчане обавезе дугује, поред главнице, и затезну камату по стопи утврђеној савезним законом.

·         Jавни приходи - Законом о пореском поступку и пореској администрацији  уређује се поступак утврђивања, наплате и контроле јавних прихода, права и обавезе пореских обвезника као и пореска кривична дела и прекршаји.

·         Задата каматна стопа-збирна конформна метода ( на основу одредбе члана 168. став 3. Устава, одредба члана 3. став 1. Закона о висини стопе законске камате у делу који гласи "применом конформне методе" престаје да важи даном објављивања Одлуке Уставног суда у "Службеном гласнику Републике Србије" (27.07.2012.)

У периодима у којима се примењује конформни метод обрачуна камате, затезна камата за период дужи од периода за који је утвђена  стопа камате, обрачунава се тако што се обрачуната камата за један период додаје главници и на тако увећану главницу обрачунава се камата за наредни период.

Дакле, за период до 03.03.2001. камата се и даље обрачунава применом конформног метода, а од 03.03.2001.године на обрачунату затезну камату  не може се обрачунавати камата, будући да се обрачун камате врши применом простог интересног рачуна.

·         Задата каматна стопа-проста метода -Законом о затезној камати прописано је да затезна камата обрачунава применом простог интересног рачуна за календарски број дана доцње - месечно или годишње

·         Кориснички унети коефицијенти - произвољно унети коефицијенти

·         Кретање цена на мало

·         Раст цена на мало - са повећањем стопе раста цена на мало долази до повећања камате и главнице кредита код кредита који су индексирани стопом раста цена на мало .

·         Референтна каматна стопа за ЕУР.

Обрачун затезне камате  представља базну евиденцију где се генеришу сви подаци и све промене везане за обрачун.

Према Закону о  облигационим односима сваки поверилац има право на наплату затезне камате од дужника који касни са испплатом своје новчане обавезе.Ова накнада штете повериоцу због кашњења у измирењу обавезе назива се затезна камата. Камата се обрачунава од дана доспећа обавезе дужника. Висина затезне камате је прописана је посебним законом - Законом о висини затезне камате.

Затезна камата није предмет опорезивања пореза на додату вредност. ПДВ се обрачунава на промет добара и услуга, а затезна камата представља накнаду штете повериоцу због кашњења плаћања дужника, а не извршени промет. Подаци о затезној камати се не уносе  у образац ПППДВ пријаву.

Корисник  програма код обрачуна затезних камата не треба посебно да ажурира своју базу података о стопама затезних камата. Потребне податке о стопама затезне камате преузима путем Internet-a. Програм врши обрачун затезних камата на основу унетих параметара и даје извештај у облику Microsoft Word документа који се даље може обрађивати, штампати, слати путем електронске поште. Такође у оквиру програма постоји могућност извоза овог документа у .pdf , .rtf, .xls и .rpt формату  уколико је то потребно.