Мали пословни програми - Кал - Робно-материјално књиговодство
Нова КЕП књига
Трговачка и КЕП књига > Нова КЕП књига

Нова КЕП књига

Ову опцију је могуће користити уколико имате  Основни пакет.

У Службеном гласнику РС бр.99/2015 од 02.12.2015.године објављен је Правилник о евиденцији промета.

Правилник ће се примењивати почев од 01.01.2016. год и тада престаје да важи Правилник о евиденцији промета и услуга који датира још из 1996. године. Овим правилником је обухваћена евиденција промета али не и евиденција услуга. У складу са наведеним, најзначајнија измена се односи се на укидање обавезе вођења евиденције у трговини на велико, осим у случају предузетника који пословне књиге воде по систему простог књиговодства.

 

Евиденцију промета воде правна лица и предузетници који обављају :

Књига евиденције КЕП садржи колоне у које се уписују следећи подаци :

У односу на предходни КЕПУ образац, нова КЕП књига разликује се по томе што нема колону 6 - уплату на рачун. Промене се уносе најкасније наредног дана за претходни дан. Што се тиче основних принципа вођења и даље ће моћи да се води ручно и електронски, странице морају бити нумерисане, а суме са сваке стране преносе се на следећу у виду доноса. У књизи се евидентирају све промене у вредности робе - набавка, продаја, отпис, мањак, вишак, повраћај, нивелација.  Све ово омогућава бољи увид  и контролу. Кад се КЕП књига води електронски, ради доступности евиденције надлежним контролним органима, на њихов захтев, врши се штампање података.

Трговац који у оквиру продајног објекта има више пословних јединица или одељења, може да води посебно КЕП књигу за сваку пословну јединицу или одељење, у складу са овим правилником.

Трговац који обавља трговину на мало ван продајног објекта КЕП књигу води на нивоу целокупног свог промета у трговини ван продајног објекта. У овом случају  трговац пријављује место на којем се води КЕП министарству надлежном за послеове трговине. Пријава се води на посебном обрасцу за пријаву места на којем се води КЕП .

Образац садржи :

Примљена роба се ставља у промет после евидентирања у КЕП књигу.

 


   

Избором опције Нова КЕП књига отвара се форма у чијем горњем делу се налазе командни дугмићи:

напомена: уколико је у подешавањима (кепу књига/трговачка и КЕП књига/убележи у изворни документ број под којим је заведен) изабрано "да", КЕП књига ће у све изворне документе у напомену уписати број под којим су ти документи заведени). Белешка се додаје на крај постојеће напомене у документу у формату #кепу:78/10(3)#. 


        

o   Цела књига – уколико је означено ово поље, биће одштампана цела КЕП књига.

o   Од датума – До датума – период за који се штампа КЕП књига.

Уколико изаберете робно-материјално књиговодство, отвориће вам се форма која омогућава да помоћу филтера (број документа, датум, магацин и тип документа), видите документе везане за изабрани тип извора промене. Постоји могућност и да одаберете да ли желите да прикажете дуговну страну, потражну страну и да прикажете само робне документе. Дуплим притиском левог дугмета миша на документ (такође можете да селектујете један или више докумената и притиснете дугме Изабери), које желите да прокњижите, подаци ће се преписати у КЕП књигу у поље Задужење. Аутоматски ће се унети и датум књижења у пољу Датум промета, као и опис документа у пољу Документ.

Уколико одаберете финансијски документи, отвориће вам се форма, која омогућава да помоћу филтера (тип документа, тип књиге, шифрa пословног пaртнера, датум, магацин, територија, износ, статус документа, организациона јединица), видите документе везане за изабрани тип извора промене. Дуплим притиском левог дугмета миша на документ (такође можете да селектујете један или више докумената и притиснете дугме Изабери), које желите да прокњижите, подаци ће се преписати у КЕП књигу у поље Раздужења. Ако сте приликом израде рачуна имали промену цене артикла или сте дозволили рабат, нивелација и рабат ће вам се преписати у колону Задужење. Аутоматски ће се унети и датум књижења у пољу Датум промета, као и опис документа у пољу Документ.

 

Напомена 1:    Може се прокњижити само важећи документ.

Напомена 2:    Уколико корисник нема неки од горе наведених програма, подаци се уносе ручно.

Поља која се попуњавају у форми су:

Поља која се попуњавају у табели Ставке су:

Кликом на десно дугме миша појављује се опција Додај ред изнад означеног која убацује нови ред у табелу и смешта га изнад тренутно означеног реда.

У доњем делу форме налази се дугме Обриши ставке које служи за брисање ставки из табеле. Ова команда је доступна само ако је документ у припреми.