Пословни програми - Тотал
Нова ПД пријава
Зараде и накнаде - модул Тотал С > Електронске пријаве > Нова ПД пријава

ПД пријаве

Појединачна пореска пријава се подноси пре сваке исплате прихода на који се обрачунава и плаћа порез по одбитку у складу са законом ЗПППА, као и пре сваког плаћања доприноса када се ти доприноси плаћају без исплате зараде, односно у другим слушајевима када постоји обавеза за обрачунабање и плаћање доприноса за обавезно социјално осигурање у складу са Законом доприносима за обавезно социјално осигурање.

Банка ће дозволити исплату зарада, накнаду зарада, као и других прихода физичких лица, код којих постоји обавеза плаћања пореза по одбитку, само ако налог којим се банци налаже исплата тих прихода, као и плаћање пореза по одбитку садржи позив на број одобрења за плаћање укупне обавезе по том основу који додељује Пореска управа на наћин ураћен у члану 41. ЗППА.

На вирмане за обуставе неће се уписивати позив на број са ПД пријаве.

Контрола пријаве:

  

ЗППА ППП

Поновно достављање појединачне пријаве са отклоњеним недостацима, не сматра се подношењем измењене пореске пријаве.

Појединачна пореска пријава сматра се поднетом када ПУ потврди формалну исправност и математичку тачност исказаних података, додели број пријаве, број одобрења за плаћање укупног износа обавезе по том основу и у електронском облику достави те информације подносиоцу пријаве.

 

Креирање пореске пријаве

ППП ПД образац се креира уз помоћ чаробњака који се покреће из главног менија или из самог обрачуна. Могуће је бирати обрачуне који улазе у ППП ПД. Може да постоји више ППП ПД пријава у оквиру једног месеца (ако је било више исплата у току месеца, по појединачним обрачунима, по лицима и др). ППП ПД пријава се може креирати покретањем чаробњака из главног менија (Зараде и накнаде/ПД пријаве/Нова ПД пријава/ППП-ПД), или из обрачуна.


 

Покретање чаробњака за креирање ППП ПД пријаве из менија

 

Ова опција покреће чаробњака који ће формирати нови ППП ПД пријаву.


Кликом на Следеће отвара се форма у оквиру које се уноси датум исплате обрачуна, и бирају обрачуни који улазе у ППП ПД пријаву.


Подразумевано су приказани сви обрачуни који су исплаћени у задатом датуму. Поједини обрачуни се могу наћи на ППП ПД пријави или изоставити, тако што се означе (или не означе) поља у првој колони табеле. Подаци у табели се могу филтрирати по свим колонама. Дугме Означи све видљиве означава све обрачуне која се тренутно виде у табели. Кликом на дугме Избриши све ознаке ниједан обрачун неће бити изабран.

Уколико је за неке обрачуне у задатом периоду већ креирана ППП ПД пријава, није могуће поново изабрати те обрачуне. Ред са обрачуном за који постоји ППП ПД пријава ће бити означен плавом бојом, а када се курсор позиционира изнад тог реда, појавиће се обавештење Обрачун већ има формирану ПД пријаву. Када изаберете обрачун (или више обрачуна) за који желите да формирате ПД пријаву, програм ће аутоматски извршити проверу из којих обрачуна ће се узимати подаци за попуњавање поља МФП 10, МФП 11 и МФП 12. Ови обрачуни су приказани у доњој табели (детаљан опис МФП поља можете пронаћи на страни 12). Кликом на дугме Следеће отвориће се форма за довршавање израде чаробњака.

Кликом на дугме Крај, отвара се новоформирана ППП ПД пријава.

Покретање чаробњака за креирање ППП ПД пријаве из обрачуна

Можете креирати ПД пријаву и из самог обрачуна. Уколико обрачун има статус Важећи, биће активно дугме ПД пријава.
Кликом на то дугме, покренуће се чаробњак за креирање пријаве. У следећем кораку отвориће се форма за избор могућих акција, у зависности од статуса ПД пријаве:

Уколико не постоји формирана ПД пријава за тај обрачун, биће активна само опција Креирај ПД пријаву. Након овог корака, поступак је исти као приликом покретања чаробњака из главног менија. Кликом на Следеће отвориће се форма за избор обрачуна који улазе у ПД пријаву, затим форма за довршавање израде чаробњака.

Опција Отвори ПД пријаву отвара постојећу ПД пријаву.

Ако се изабере опција Обриши постојећу и креирај нову ПД пријаву, прво ће се избрисати постојећа пријава, а након тога ће се прећи на следећи корак формирања нове пријаве.

Креирај исправку постојеће ПД пријаве - исправка значи да се поново провуче корисник кроз чаробњак с тиме што:

 

ППП ПД

Образац ППП ПД се састоји из три дела:

Подаци о пријави и Подаци о послодавцу/исплатиоцу прихода смештени су у картицу Подаци у доњем делу ПД пријаве. Подаци о примаоцима/физичким лицима и врстама прихода се налазе у оквиру картице Ставке.

1. Подаци о пријави

1.1. Врста пријаве – у ово поље се уноси једна од ознака врсте пријаве (општа пријава, пријава по службеној дужности, пријава по члану 182б ЗПППА, пријава по налазу контроле, пријава по одлуци суда)

1.2. Обрачунски период – попуњава се ако пореска пријава садржи податке о зарадама, односно накнадама зарада, доприносима за обавезно социјално осигурање, који се исплаћује без исплате зараде, затим приходима ван радног односа на које се плаћају и прописани доприноси за обавезно социјално осигурање. Код исплате зараде, односно накнаде зараде, као и доприноса који се плаћају на најнижу месечну основицу доприноса без исплате зараде, уписује се месец и година за који се врши исплата ових прихода. Код исплате прихода ван радног односа на који се плаћају доприноси, у ово поље се уписује месец и година планиране исплате, односно месец и година планираног датума плаћања.

1.2.a. Коначни обрачун – уколико се исплаћује коначна зарада, односно коначна накнада зараде, потребно је чекирати ово поље

1.3. Датум настанка пореске обавезе – ово поље ће се аутоматски попунити када се ради исправка пријаве, подацима из поља 1.4 (датум плаћања из пријаве за коју се врши измена). Попуњава се само за измењене пореске пријаве.

1.4. Датум плаћања – ово поље се попуњава код свих врста појединачних пореских пријава, осим код пореске пријаве по службеној дужности. У ово поље се уноси датум када је планирана исплата прихода у случају подношења опште пријаве, односно измирење настале обавезе у случајевима подношења пријаве по члану 182б ЗПППА, пријаве по налазу контроле и пријаве по одлуци суда. Исплатилац прихода може исказани износ пореске обавезе уплатити у целости или у деловима и пре наведеног датума плаћања, а најкасније на наведени дан плаћања. Први следећи дан од наведеног дана плаћања Пореска управа обрачунава камате на неплаћени део исказане пореске обавезе по конкретној пореској пријави.

1.5. Измена пријаве – попуњава се ако се подноси пријава којом се мења првобитно поднета пријава

1.5а Идентификациони број пријаве – у ово поље се уноси број идентификационе пријаве која се мења

1.6. По налазу контроле / одлуци суда – у ово поље се уписује број решења пореске контроле, ако је у пољу 1.1 – врста пријаве наведена ознака 4 и/или у пољу 1.5 – измена пријаве наведена ознака 2. Уколико је у пољу 1.1 – врста пријаве унета ознака 5 и/или у пољу 1.5 – измена пријаве наведена ознака 3, у ово поље се уписује број одлуке суда. У осталим случајевима ово поље се не попуњава.

1.6а Основ – ово поље се попуњава само када су донета решења у поступку по жалби/тужби

1.7. Најнижа основица (број лица) – у ово поље се уписује број прималаца зараде наведених у пријави за које је послодавац обрачунао доприносе за обавезно социјално осигурање на најнижу законом прописану основицу.

 

2. Подаци о послодавцу/исплатиоцу прихода

2.1. Тип исплатиоца – бира се из падајућег менија

2.2. Порески идентификациони број (ПИБ или ЈМБГ) – исплатилац прихода ознаке 1, 2, 3, 4 или 6 уписује ПИБ, исплатилац прихода ознаке 5 уписује ЈМБГ, а исплатилац прихода ознаке 7 уписује ПИБ ако је пољопривредно газдинство регистровано као предузетник у Агенцији за привредне регистре, а ако није регистровано као предузетник, онда уписује ЈМБГ носиоца пољопривредног газдинства

2.3. Број запослених – у ово поље се уписује број запослених код послодавца на последњи дан обрачунског периода за који се подноси пријава. Попуњава се обавезно код коначне исплате зараде

2.4. ЈМБГ подносиоца појединачне пријаве – уписује се ЈМБГ подносиоца појединачне пореске пријаве. Подносилац пријаве, осим пријаве по службеној дужности, може бити законски заступник исплатиоца прихода или лице које је законски заступник исплатиоца прихода овластио за подношење пореске пријаве.

2.5. Матични број – матични број послодавца/исплатиоца прихода додељен од Агенције за привредне регистре

2.6. Назив/Презиме и име – уноси се назив, односно презиме и име послодавца/исплатиоца прихода

2.7. Седиште – у ово поље се уноси шифра општине седишта/пребивалишта послодавца/исплатиоца прихода, која је утврђена правилником којим се прописују услови и начин вођења рачуна за уплату јавних прихода

2.8. Телефон контакт особе – број телефона особе која је код исплатиоца прихода задужена за пријем података о појединачним пореским пријавама

2.9. Улица и број – уноси се адреса исплатиоца прихода

2.10. Електронска пошта – електронска адреса на коју се достављају обавештења подносиоцу пријаве о појединачним пореским пријавама

Напомена:

Подаци у пољу 2.1, 2.2, 2.4 и у пољу 2.10 су обавезни подаци и ненавођење било којег од обавезних података или погрешно навођење чини поднету појединачну пореску пријаву формално неисправном, односно нетачном.

У горњем делу форме налазе се командни дугмићи:

Важећи – када се добије Јединствени идентификатор пореске декларације на порталу Пореске управе, после успешно предате ППП-ПД пријаве, тај број се унесе у поље Јединствени идентификатор пореске декларације и након тога се пријава проглашава важећом

Извези у xml – креира се xml фајл који се сачува на рачунару и који се предаје електронским путем учитавањем на порталу Пореске управе.

Избриши – брисање ППП-ПД пријаве.

Сачувај – памћење свих унетих промена.

Штампај - штампање ПД пријаве

 

3. Информације о пријави

 


У картици Ставке (део 3 ППП ПД пријаве) налази се табела Ставке ПД пријаве у којој се налазе подаци о примаоцима/физичким лицима и врстама прихода.

У оквиру табеле Ставке ПД пријаве уписују се следећи подаци:

3.1. Р.б – у ово поље се уписује редни број за сваку врсту прихода сваког примаоца прихода

3.2. Врста идентификације – уписује се ознака врсте идентификатора за сваког примаоца прихода

3.3. Податак за идентификацију лица – уноси се одговарајући идентификатор (ЈМБГ, број избегличке легитимације, број пасоша, посебна ознака)

3.4. / 3.4а Презиме / Име – презиме и име примаоца прихода

3.5. Пребивалиште – уписује се шифра општине пребивалишта, односно боравишта примаоца прихода

3.6. Шифра врсте прихода – за све наведене колоне уноси се одговарајућа вредност из прописаног шифарника

• Врста примаоца

• Врста прихода

• Врста субвенције

• Врста бенефиције

3.7. Број дана – уписује се број календарских дана које је прималац прихода провео на раду, боловању и сл., укључујући и дане викенда. Ово поље се обавезно попуњава за коначан обрачун зараде и накнаде зараде за обрачунски период.

3.8. /3.8а Број сати /Фонд сатиБрој сати – уписује се број сати које је прималац прихода провео на раду, боловању и сл. у обрачунском периоду (за рад укључујући и годишњи одмор, државни и/или верски празник). Ови подаци се обавезно попуњавају за коначну исплату зараде и накнаде зараде за обрачунски период. У ово поље се не уписују радни сати за прековремени рад, ни за рад ноћу и рад у сменама, јер запослени за овај рад остварује право на увећану зараду, која са основном зарадом и делом зараде за радни учинак чини зараду за обављени рад и време проведено на раду. Број сати које је прималац прихода провео на раду не може бити већи од укупног месечног фонда сати који је наведен у пољу 3.8а. Фонд сати – исплатилац прихода уписује укупан месечни фонд сати за месец за који се врши исплата зараде, односно накнаде зараде, уписан у пољу 1.2 – Обрачунски период.

3.9. Бруто – уписује се износ бруто прихода који се исплаћује примаоцу

3.10. Пореска основица – уписује се износ основице за порез утврђен у складу са Законом који представља разлику између бруто прихода – зараде и неопорезивог износа који се користи. Ако исплатилац прихода код исплате дела зараде не користи неопорезиви износ у поље 3.9 – Бруто приход и у поље 3.10 – Основица за порез уписује исти износ као у поље 3.9 – Бруто приход.

3.11. Порез – уписује се износ пореза за плаћање утврђен у складу са Законом, а ако је Законом за одређени приход прописано пореско ослобођење, у ово поље уписује се 0 (нула).

3.12. Основица доприноса – уписује се износ основице за доприносе утврђен у складу са Законом о доприносима.

3.13. ПИО – уписује се укупан износ доприноса за ПИО за плаћање, а који представља збир доприноса за ПИО који се плаћа из зараде (на терет запосленог, односно примаоца прихода) и доприноса за ПИО који се плаћа на зараду (на терет послодавца, односно исплатиоца прихода).

3.14. Здравство – уписује се укупан износ доприноса за здравствено осигурање за плаћање, а који представља збир доприноса за здравствено осигурање који се плаћа из зараде зараде (на терет запосленог, односно примаоца прихода) и доприноса за здравствено осигурање који се плаћа на зараду (на терет послодавца, односно исплатиоца прихода).

3.15. Незапосленост – уписује се укупан износ доприноса за осигурање за случај незапослености за плаћање, а који представља збир доприноса за осигурање за случај незапослености који се плаћа из зараде (на терет запосленог, односно примаоца прихода) и доприноса за осигурање за случај незапослености који се плаћа на зараду (на терет послодавца, односно исплатиоца прихода).

3.16. Бенефицирано – уписује се износ додатног доприноса за ПИО за стаж осигурања који се рачуна са увећаним трајањем који се плаћа.

МФП за обрачун МФП1 – МФП 12 – МФП представља тзв. мултифункционално поље у које се уносе подаци који за одређену врсту прихода омогућавају проверу обрачуна обавезе, а без којих се због врсте прихода или врсте примаоца обрачун не може једнозначно одредити општим правилима. МПФ се састоји од 12 поља у који се уписују подаци зависно од врсте прихода.

МФП.1 - Код зараде/накнаде зараде: укупан неопорезиви износ искоришћен у претходним пријавама под истом шифром врсте прихода за зараду/накнаду зараде за исти обрачунски период.

МФП.2 - Код зараде/накнаде зараде: укупан износ основице на коју су обрачунати доприноси у претходним пријавама под истом шифром врсте прихода за зараду/накнаду зараде за истог примаоца прихода и исти обрачунски период.

МФП.3 - Код зараде/накнаде зараде: проценат ангажовања примаоца прихода код исплатиоца прихода у односу на пуно радно време.

МФП.4 - Код зараде/накнаде зараде: укупан претходно пријављени износ зараде/накнаде зараде под истом шифром врсте прихода за истог примаоца прихода и за исти обрачунски период.

МФП.5 - Износ стварних трошкова код прихода ван радног односа (износ уплате код игара на срећу, односно износ уплате премије осигурања).

МФП.6 - Код зараде/накнаде зараде: укупан износ плаћеног доприноса у добровољни пензијски фонд и/или плаћене премије добровољног здравственог осигурања обустављен из зараде запосленог.

МФП.7 - Код зараде/накнаде зараде: ознака 1 ако прималац прихода није Резидент Републике Србије, а резидент је државе са којом Република Србија има закључен уговор о избегавању двоструког опорезивања или уговор којим се уређују доприноси за обавезно социјално осигурање. Код прихода ван радног односа: примењена стопа пореза ако је прималац прихода нерезидент Републике Србије, а резидент државе са којом Република Србија има закључен уговор о избегавању двоструког опорезивања.

МФП.8 - Код зараде/накнаде зараде: ознака 1 ако је прималац прихода запослен са непуним радним временом само код једног послодавца.

МФП.9 - Код зараде: ознака 1 ако исплатилац прихода умањује основицу за доприносе запосленом којем за исти обрачунски период исплаћује зараду и накнаду зараде које су у збиру више од највише месечне основице доприноса тако да њихов збир изједначи са највишом месечном основицом доприноса.

МФП.10 - Код зараде/накнаде зараде: ознака 1 када се у истом обрачунском периоду за једног примаоца прихода пријављују и зарада и накнада зараде под било којом шифром врсте прихода за зараду, односно накнаду зараде.

МФП.11 - Код зараде/накнаде зараде: укупан неопорезиви износ искоришћен у претходним пријавама за зараду и накнаду зараде под свим шифрама врсте прихода за истог примаоца прихода и исти обрачунски период.

МФП.12 - Код зараде, односно накнаде зараде: укупан износ основице на коју су обрачунати доприноси у претходним пријавама за зараду и накнаду зараде под свим шифрама врсте прихода за истог примаоца прихода и исти обрачунски период.

У оквиру картице Камате могу се унети износи камате, уколико имате обавезу плаћања камате. Корисници модула Обрачун камате могу аутоматски израчунати камату на измењеној пореској пријави, кликом на дугме Обрачунај камату.  


Поља која се могу попунити:

У картици Обрачуни налазе се обрачуни који улазе у ту пријаву.


 

Креирање измењене ППП ПД пријаве

 

Измењеном пореском пријавом мења се поднета пореска пријава за коју се утврди да садржи грешку или пропуст. Поднету пореску пријаву порески можете да измените највише два пута подношењем измењене пореске пријаве.

Отворите обрачун за који радите исправку ПД пријаве и вратите га у припрему. Направите неопходне измене, затим прогласите обрачун важећим и кликните на дугме ПД Пријава. Када се покрене чаробњак за креирање ПД пријаве, изаберите опцију Креирај исправку постојеће ПД пријаве и кликните на следеће. Формираће се измењена ПД пријаве, која ће имати исти Број одобрења пореске управе као пријава која се мења.

Напомена: Да би се креирала исправка ПД пријаве у програму, потребно је да постојећа ПД пријава за коју се ради исправка, има статус Важећа. Да би се пријава прогласила важећом, мора имати унет Јединствени идентификатор пореске декларације (УИД) и  Број одобрења пореске управе.


У пољу 1.3 - датум настанка пореске обавезе треба да пише датум када је настала пореска обавеза. Постоји више ситуација од којих зависи шта ће се уписати у ово поље. Ако се измењена пријава подноси на датум или после датума плаћања наведеног у пољу 1.4 првобитне пријаве и пре исплате нето прихода исказаних у првобитној пријави, у измењеној пореској пријави поље 1.3. обавезно се попуњава и уноси се датум једнак датуму наведеном у пољу 1.4 првобитне пријаве (датум плаћања). Уколико се измењена пријава шаље пре датума плаћања наведеног у пријави која се мења, а није било исплате нето прихода, ово поље треба оставити празно. Ако се измењена пријава подноси пре датума плаћања наведеног у пољу 1.4 првобитне пријаве, али после исплате нето прихода исказаних у првобитној пријави, у измењеној пореској пријави у поље 1.3 обавезно се уписује датум исплате нето прихода исказаних у првобитној пријави.

У поље 1.4 уноси се датум плаћања и тај датум може бити датум подношења измењене пријаве или датум у будућности.

У пољу 1.5 биће постављена опција Ознака 1 - Измењена појединачна пореска пријава у складу са чланом 40. ЗПППА, а у пољу 1.5а биће уписан Јединствени идентификатор пореске декларације (УИД) пријаве која се мења.

Уколико је потребно, податке можете мењати и у оквиру табеле Ставке ПД пријаве, а ако имате обавезу плаћања камате за припадајуће обавезе, камате можете унети кроз картицу Камате.

Поступак извоза и предавања измењене ПД пријаве на порталу Пореске управе је исти као приликом предавања неизмењене пријаве.  

Електронска предаја електронски потписаних образаца врши се на интернет страници Пореске управе (www.poreskauprava.gov.rs).